Víkend Japonskej Kultúry


Nippon víkend 2016

stretnutie priateľov a fanúšikov japonskej kultúry
12.3.2016 od 8:30 do 18:00 13.3.2016 od 9:00 do 14:00
Miesto konania: Kultúrnospoločenské centrum, Jedlíkova 7, Košice Organizátori: Cassovia Kendo Club Košice, Cassovia Samurai – spoločnosť priateľov japonskej kultúry, Annai – občianske združenie VSTUP – dospelí - 2€ | študenti - 1€ | Deti do 6 a dôchodci a držitelia ZŤP ZDARMA

Zážitok japonskej kultúry na vlastnej koži

Hlavnou myšlienkou podujatia, konaného pod názvom Nippon víkend je rozšíriť a dokresliť už známy obraz Japonska, ako krajiny s mnohotisícročnou kultúrou, s bohatými tradíciami a zvykmi. Okrem tejto historickej stránky však chceme priblížiť aj súčasnosť Japonska, jeho vysokú technickú a vzdelanostnú úroveň i súčasné kultúrne smerovanie. Zároveň chceme prehĺbiť a upevniť dlho budované vzťahy s Veľvyslanectvom Japonska na Slovensku a získať tak ďalšiu podporu a spoluprácu pri organizovaní rôznych akcií, propagujúcich japonskú históriu i súčasnosť. V neposlednom rade chceme rozšíriť bohaté portfólio kultúrnych akcií nášho mesta a prispieť tak k jeho širšej propagácii a zviditeľneniu v globálnom rámci.
Toto podujatie má bohatú históriu. V roku 2016 sa uskutoční už jeho deviaty ročník. Siedmeho ročníka sa zúčastnil aj Jeho Excelencia mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska na Slovensku, pán Akio Egawa. Z akcie, usporiadanej malou skupinkou nadšencov pre ďalšiu skupinku nadšencov a ľudí, hľadajúcich informácie a vedomosti o Japonsku sa v priebehu rokov stalo rešpektované podujatie veľkého rozsahu.

Všetko čo možte zažiť

Bojové umenia

Bojové umenia – v rámci Nippon – víkendu je možné zoznámiť sa formou prednášok i praktických ukážok s rôznymi formami bojových umení od kendo, tamageshiri, iaido, jodo, ju-jutsu, kjudo a ďalších, až po airsoft, radiaci sa k moderným bojovým zručnostiam.

Japonské hry

Strategické schopnosti je možné overiť si pri strategickej stolovej hre Go, alebo japonských šachoch Shodji.

Workshopy kaligrafie

Kaligrafia, umenie písma, jeho história a vývoj. S týmto sa návštevníci taktiež oboznámia formou prednášky, spojenej s workshopom, kde si môžu v praxi vyskúšať svoje kaligrafické nadanie a zložitosť tohto umenia.

Výstavy obrazov a keramiky

Ďalším umeleckým odvetvím je maľovanie na hodváb, prezentované formou výstavy, rovnako je prezentovaná aj umelecká keramika. Návštevníci majú možnosť pokochať sa aj zbierkou originálnych japonských nástenných zvitkov.

Výstava a predaj bonsajov

Špecifickým umeleckým odvetvím je pestovanie bonsají, ktorému je venovaná rozsiahla výstava, spojená s workshopom a prednáškami o spôsoboch tvarovania a starostlivosti o tieto rastliny.

Japonské meče Katana

Návštevníci majú možnosť pokochať sa aj umením zbrojárskych majstrov a obdivovať exponáty výstavy, venovanej najdokonalejšej a najsofistikovanejšej chladnej zbrane v dejinách – japonského meča. V tejto súvislosti môžu viac vedomostí získať na prednáške o vzniku tejto zbrane a o etike jej používania, spojenej s praktickými ukážkami.

Obliekanie Kimona

Počas celého podujatia je možné zapožičať a vyskúšať si japonské kimoná – dámske i pánske, dámy si môžu skúsiť japonský účesový štýl.

ZEN v meditácii aj hudbe

Duchovnú rovnováhu a pokoj môžu návštevníci získať, alebo si posilniť v rámci zenových meditácií, unavené mysle a duše si môžu oddýchnuť pri počúvaní tónov shakuhachi – japonskej flauty, ktorej koncert je taktiež súčasťou podujatia.

Japonský Čaj a Whisky

Svoje umenie ponúkajú aj čajovníci – návštevníci môžu ochutnať rôzne druhy lahodných japonských čajov. Ako zaujímavosť je možné ochutnať aj originálnu japonskú whisky.

Moderné Japonsko

Z modernejšieho súdka podujatie ponúka prednášky o robotike, technike, ako aj rozprávanie o tvorbe manga a anime.

Festival japonských filmov

V neposlednom rade majú návštevníci možnosť v rámci podujatia zhliadnuť aj niekoľko filmov z originálnej japonskej filmovej tvorby.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-flickr

2014 - 2020 Škola Barmana. Slovenských partizánov 1991 / 65 Považská Bystrica,

Prevádzkoateľ: Napojaky s.r.o. Zakvášov 1522/33, Pov. Bystrica, Uvedené ceny na web stránke sú bez DPH