World cocktail day 2015 - Slovakia

WORLD COCKTAIL DAY 13.5.2015

Písal sa deň 13.5.1806 kedy prišla na svet v novinách THE BALANCE&COLUMBIAN REPOSITORY prvá tlačená definícia cocktailu.

„Cocktail je povzbudzujúcí nápoj, zložený z alkoholu rôzneho druhu, cukru, vody a bitteru.“

A práve preto 13.5. ale o 209 rokov neskôr sme sa rozhodli osláviť aj my tento výnimočný deň. Cieľom našej akcie bolo precestovať celé Slovensko a priblížiť bežnému ľudu barmanskú a cocktailovú kultúru. Za týmto účelom sme vyrobili cocktail IKONA, ktorý by reprezentoval Slovensko. Cocktail okrem Bombay Sapphire Ginu obsahoval ingrediencie výlučne zo slovenských domácich produktov ako bol jedličkový sirup, domáci bazovo-lipový bitter, čučoriedky a jahody.

Cieľom východnej skupiny bolo navštívenie Prešova zkade sa pokračovalo na Spišský Hrad, Štrbské Pleso, Liptovskú Maru aby sa cez Ružomberok vrátili späť do Banskej Bystrice.

Západná crew mala rovnaký cieľ len

do opačnej strany. Teda Bratislava, Piešťany, Nitra, Kremnica – Skalka a Banská Bystrica.

REPORT Z OBOCH CREW WORLD COCKTAIL DAY

Celá akcia začala v Monopole, kde sme sa ráno o 5 ráno stretli na kávičke a redbulle a nadupaný kofeínom sme sa vydali na cestu po celom Slovensku.

Západná crew:

1. zástavka Bratislava – rádio Európa 2, tím Európy 2 ZOO

Veríme že po našich cocktailoch ostali členovia Európy 2 ZOO inšpirovaný a ranné vysielanie sa nieslo vo veľmi uvoľnenom a príjemnom duchu.

2. zástavka Bratislava – Letisko- vyzdvihnutie ďalšieho člena partie Mariana Chmela alias Sikky-ho. Niekoľko násobného UK šampióna vo flair show.

3. zástavka Bratislava – Eurovea – Na námestí pred Euroveou sme rozložili náš prenosný bar a začali pripravovať drink Ikonu pre náhodne okoloidúcich ľudí. Popri podávaní drinkov nám robil Sikky flair show.

4 zástavka Pieštani - DeJavu Coffe bar

Príchod do Piešťan nám spríjemnilo slnko, pretože dovtedy bolo v Bratislave zamračené počasie s dažďovými prehánkami. Nabudený od slnečných lúčov sme sa teda hneď vrhli do práce. Zvedavý ľudia sa nehanbili a sami pristupovali k nášmu baru a zasypávali nás otázkami, kto sme, čo sme, odkiaľ sme, čo robíme a kde nás môžu vidieť. Sikkyho flair show si fotil nejeden človek a ani sa im nečudujem. Rýchlosť a ladnosť pohybov s akými si Sikky vyhadzoval flaše a šejkre bola jednoducho neskutočná.

Asi po 20 minútach prišla k baru usmievajúca sa staršia pani na barličke, netuším koľko mohla mať rokov, ale bolo to určite okolo 70. Pani si oprela barličku o bar a vraví: No akí pekní fešáci za barom, nože mi niečo nalejte. Počas pripraví drinku nás babička vyspovedala hádam zo všetkého. Keď sme jej podali po chvíľke pripravený drink, staršia pani sa s chuti napila a vraví: „ Hmm, vynikajúci drink, normálne sa mám chuť bozkávať, až kým by mi zuby nevypadali“. O niečo neskôr nám babička povedala, že ja ona keď bola mladšia robila barmanku a je rada, že toto remeslo stále pretrváva. Dopila drink vrúcne poďakovala, pozdravila sa a odišla.

Pieštani na nás zanechali pekný dojem. Musíme pochváliť samozrejme aj prevádzkarku a ochotný personál DeJavu Coffe Baru, ktorý nám počas akcie nosil ľad a všetky veci čo sme potrebovali. Určite sa tam ešte raz s radosťou vrátime.

Po skončení našej akcie sme sa ešte v občerstvili na terase a vyrazili sme Nitra.

5. zástavka Nitra – Svätoplukové Námestie

Životom pulzujúce srdce Nitry, kedysi štvorcové námestie bolo odpradávna obývané, o čom svedčí prítomnosť jednej z významných archeologických lokalít mesta pod jeho dnešnou podobou.V strede námestia bola postavená socha Panny Márie. Stál tu Kostol sv. Jakuba, ktorého vežička bola dominantou námestia a ktorý v 19. stor. ustúpil reprezentatívnej budove Mestského domu. Námestie ponúka príjemný oddych po prechádzke mestom, priestor na stretnutia priateľov a zaľúbencov, je kulisou pre významné spoločenské a kultúrne podujatia. Konajú sa tu sprievodné podujatia Divadelnej Nitry, Cyrilo-metodské slávnosti, vianočné i fašiangové slávnosti, príležitostné koncerty, premietanie putovného letného kina a mnoho ďalších pútavých akcií. A práve preto sme aj my tu na tomto námestí odprezentovali a odflairovali World Cocktail Day. Veď čo môže byť krajšie ako si zahádzať z flaškami a shejkrami na voľnom priestranstve v srdci Nitry a ešte za krásneho počasia.

6 zástavka – Kremnica Skalka

Posledná stanica pred Banskou Bystricou boli Kremnické Vrchy(Skalka). Skalka je 7. najvyšší vrch Kremnických vrchov a má jeden z najkrajších výhľadov na svoje okolie na Slovensku. Okolie Skalky je lesnaté, nadmorská výška 1232 m umožňuje prekrásne výhľady na pohoria Veľká Fatra, Nízke Tatry, Poľanu, Štiavnické pohorie, pohorie Žiar a samozrejme na Banskú Bystricu.

6. zástavka Banská Bystrica – Námestie

Členovia východnej crew začali ráno hneď s ľahkým problémom (tiekla z auta nafta J )ktorý sa ale rýchlo vyriešil. Prvá posádka zamierila na východ slovenska v zložení kameraman – Simon Barth, rozprávač a barman – Martin Janura a flair barman – Adam Szabo. Druhá časť v zložení Barman – Miroslav Majer, Flair barman – Michal Poldia a fotografka – Biba nás dobehla už v Prešove kde sme si pomaličky rozkladali stage

 • The only bar prešov

Po tom ako sa naša skupina stretla pred the only barom v Prešove sme rozdali letáčiky o našom pláne na dnešný deň, pozvali okoloidúcich na drink, vysvetlili čo to vlastne ten cocktail je, z čoho sa skladá a, že sme si to celé len tak nevymysleli, že je našou povinnosťou osláviť 209 rokov od prvej písomnej definície Cocktailu. Po prednáške, ukážke flairu a namiešaní cocktailov IKONA, sme sa vybrali smerom k Ikone východu slovenska – Spišskému hradu

 • Spišský hrad - parkovisko

Cestou sme ešte netušili čo nás čaká po príchode na parkovisko pod hradom – autobus a pred ním veľká skupinka nemecky hovoriacich turistov prevažne seniorov užívajúcich si krásy slovenska. A tu kde sa vzali tu sa vzali slovenskí junáci odetí jak keby ich jedna mať mala s úmyslom pobaviť a predviesť svoje barmanské remeslo. Po vyhľadaní sprievodcu a odsúhlasení zabavenia turistov sme sa bleskovo rozložili a za sprievodu kvalitného slovenského rapu, búrlivého potlesku a výbornej nálady sme začali pripravovať opäť náš cocktail – Ikonu. Bolo celkom až obzvlášť ťažké vysvetliť čo je bitter z lipových a bazových kvetov alebo jedličkový sirup z mladých výhonkov, avšak vždy pohotový Joey majer sa vynašiel a vo voľnej prírode objavil a demonštroval mladé výhonky jedličiek, za čo mu chcem všetci a obzvlášť poďakovať. Po tom ako celé naše predstavenie a fotenie skončilo, naši ctení turisti poskákali plní eufórie do autobusu, sme sa neúnavne vybrali dobyť spišský hrad. Pán predávajúci magnetky nás vyzbrojil nesmrteľnými príbehmi, jednou magnetkou a varovaním, že Turci hrad nedobili sme sa pustili do dobývania strmého a náročného asi sto metrového kopčeku.

 • Spišský hrad – hrad

Na vstupnej bráne nám umožnili telefonát s pani riaditeľkou spišského múzea a tá nám následne umožnila bezplatný vstup na hrad za účelom oslavy WCD 2015. Za čo sa všetkým zamestnancom a pani riadiacej chceme poďakovať. Vystúpili sme na vrchol hradu, kde sa pravdepodobne ešte flair nikdy za dlhú históriu nekonal, napravili sme toa pokračovali vpred k náśmu najznámejšiemu morskému oku – štrbskému plesu

 • Korbáčik

Po ceste na štrbské pleso sme splnili sen o čerstvom podtatranskom korbáčiku Michalovi Poldiovi a za peniažky ktorými nás obdarili (dobrovoľne) priatelia z nemecky hovoriacej krajiny sme si dopriali svaćinu za ktorú by sa nahanbil ani drevorubač.

 • Štrbské pleso

Na štrbskom plese sme si užívali voľnu jazdu a flair pri tatranskom vzduchu, nerušili sme, nezanechali po sebe neporiadok len sme si tíško a bez rozruchu za zvuku svištiacich fliaš a šejkrov pripomenuli čo všetko pre nás tatry znamenajú.

 • Pribylina

Po zjazde z majestátnych tatier sme si dali zastávku v skanzene Pribylina, Kde sme dostali povolenie na nakrúcanie a fotografovanie a opäť sme si priblížili pôvodnú slovenskú kultúru a spojili ju s moderným ponímaním barovej kultúry. Po ceste sme vytvorili idúci bar a okoloidúcim sme za jazdy servírovali na požiadanie opäť cocktail Ikona. Po úspešnej scénke z miestneho historického výčapu (krčmy) sme sa vydali na záverečnú cestu cez Ružomberok a Donovaly späť do Banskej Bystrice

 • Ružomberok

Pri prvej križovatke v Ružomberku sa rozozvučal telefón a v ňom druhá posádka horlivo hlásila: Tam je cirkus! Dáme flair na slonovi a battle s nejakým klaunom.. bohužiaľ, všetci akurát zabávali plné šapito a nechceli nás pustiť dnu... Našli sme si náhradný plán, prepad podniku Café bar centrál, za čo veľmi ďakujeme majiteľke Katke Tubio... Plán bol nasledovný, zapojíme hudbu, rozložíme bar, zabavíme ľud... tri jednoduché body ktoré sme splnili do detailu. Veľmi pekne chceme poďakovať, že ste boli takí skvelí a bezprostrední. Opustili sme Ružomberok a neostal nám už žiaden materiál, suroviny a ani gin. S úsmevom môžem povedať – cieľ sme splnili, oslávili sme spoločne so Slovenskom svetový deň cocktailu. Vydali sme sa na cestu cez Donovaly aby sme sa zvítali so západnou crew...

#worldcocktailday #barmanskykurz #theelitebartending #zoocrew #cocktailcatering #skolabarmana

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • w-facebook
 • Twitter Clean
 • w-flickr

2014 - 2020 Škola Barmana. Slovenských partizánov 1991 / 65 Považská Bystrica,

Prevádzkoateľ: Napojaky s.r.o. Zakvášov 1522/33, Pov. Bystrica, Uvedené ceny na web stránke sú bez DPH